Committee Signups

Current state of 2013-2015 NYFC Committee signups (Final Version as of 4/30/2014):

Academic Resources (15 seats and 4 alternate seats - full): Andriy Danylenko; John Dory; Cathy Dwyer; Amy  Foerster; Ruth Johnston; Satish Kolluri; Linda  Quest; Daniel Strahs; Ping Wang; Catherine Zimmer; Cho Chan; Lin Drury; Amy Foerster; Ron Frank; Marcella Szablewicz
1st Alternate   Luke Cantarella; 2nd Alternate   Jack Yurkiewicz;  3rd alternate: Adam Klein; 4th alternate: Kelley Lassman


Admissions & Retention (15 seats and 2 alternate seats- full): Sarah Blackwood; Anne Bynoe; Canan Corus; Shamita Dutta-Gupta; Lisa Farber; Casey Frid;Linda Herritt; Marisa Isaacson; Anthony Joseph; Marcy Kelly; Eddis Miller; Bill Offutt; Raquel Plotka; Ipshita Ray; Kate Richardson
1st Alternate: Ying Wang; 2nd alternate: Gerald Ardito


Budget (4 members and 1 alternate member - full): Vincent Barrella; Anne Bynoe; John C. Byrne; Cathy Dwyer;
Alternate:      Mark Weinstock


Buildings, Maintenance, and Space Allocation (10 seats - 4 seats open): Charlotte Becket; Amy Foerster; Grant Kretchik; Elmer Rico Mojica; John Paul; Judith Pajo


Calendar (5 seats - full): Michael Kazlow; Janice Winch; PV Viswanath
1st alternate:  Shamita Dutta-Gupta; 2nd alternate:  Ed Ducasse


Curriculum Policies & Procedures (10 seats - full): Anne Bynoe; Greg Colman; Ida Dupont; Satish Kolluri; Barry Morris; Judith Pajo; Joan Roland; Manuela Soares; Martin Topol; Janice Winch


Faculty Affairs (13 seats and 2 alternate seats - full): Walter Antognini; Vince Barrella; Susan Berardini; Andriy Danylenko; Martha Driver; Lisa Farber; Satish Kolluri; Bill Offutt; Daniel Strahs; Martin Topol; Rita Upmacis; Robert Wiener; Ruis Woertendyke

Alternates: 1st: Manuela Soares; 2nd: Julie Lawrence-Edsell


Faculty Handbook (5 seats - 5 seats open):


Fringe Benefits (5 voting and 3 alternate seats - 2 alternate seats open): Walter Antognini; Joseph Morreale; Susanne O’Callaghan; Kaustav Sen; Dina Taini
1st Alternate       Kathy Roche


Grievances (5 members and 5 alternate members - full): John C. Byrne; Arthur Centonze; Iuliana Ismailescu; Yvonne Rafferty; Catherine Zimmer
1st alternate:  Ron Frank; 2nd alternate:  Satish Kolluri; 3rd altrenate:  Tom Henthorne; 4th alternate:  Andriy Danylenko; 5th alternate:  SJ Min


Kenan Faculty Development (10 seats - full): Zhaohua Dai; Andriy Danylenko; Antonia Garcia-Rodriguez; Vishal Lala; Iride Lamartina-Lens; Picheng Lee; Harvey Markovitz; Namchul Shin; Jennifer Thomas; Richard Velayo


Nominations Committee (4 seats - full): Harold Brown; Susanne O’Callaghan; Joanne Singleton; Emilie Zaslow


Public Relations and Functions (10 seats - 6 seats open): Jorge Cachiero; Larry Chiagouris; Conrad Nankin; Dennis Sandler


Salary Review Board (3 members): Anne Bynoe; Greg Colman; Yvonne Rafferty
Alternates: Linda Herritt; Marie-Claire Roberts


Scholarly Research (15 seats and 2 alternate seats - full): Matt Bolton; Zafir Buraei; Andriy Danylenko; Amy Foerster; Ron Frank; Steven Goldleaf; Linda Gottesfeld; Anthony Joseph; Picheng Lee; Meghana Nayak; Yvonne Rafferty; Joan Roland; Namchul Shin; Jennifer Thomas; Rita Upmacis

1st alternate: Anna Shostya; 2nd alternate: Thalia Goldstein


Student Affairs, Athletics, Publications, and Scholastic Standing (15 seats and 2 alternate seats- 2 alternate seats open): Charlotte Becket; Cho Chan; Brian Evans; Lisa Farber; Aron Gottesman; Jessica Magaldi; Sharon Medow; Eddis Miller; Linda Quest; Barry Morris; Elmer-Rico Mojica; Marcella Szablewicz; Dina Taiani; Andrea Voyer; Emily Welty


A request to sit on an NYFC committees may be made at any time.